• Felix Dierich
    Germany, 16'
    Avant-garde & Experimental
    avant-garde-amp-amp-experimental
  • Álvaro Martin
    Spain, 4'
    Avant-garde & Experimental
    avant-garde-amp-amp-experimental
  • Corina Schwingruber Ilić
    Switzerland, 10'
    DocuShort
    docushort
  • Charles Williams
    Australia, 13'
    Best Short Film Finalist
    best-short-film-finalist
  • Istituto Comprensivo Gramsci-Rodari di Sestu
    Italy, 4'
    Schools Special Award Finalist
    schools-special-award-finalist
  • Léo Favier
    France, 18'
    Human/Nature
    human-nature
  • Tuna Kaptan
    Turkey, Germany, 20'
    Best Short Film Finalist
    best-short-film-finalist
  • Mohammad Bakhshi
    Iran, 15'
    Vincitori e Sconfitti
    vincitori-e-sconfitti
  • Lorena Costanzo, Virginia Rosati
    Italy, 11'
    Schools Special Award Finalist
    schools-special-award-finalist
  • Donato Sansone
    France, 5'
    Animation & Stop Motion Special Award Finalist
    animation-amp-amp-stop-motion-special-award-finalist
  • Nicholas D'Agostino
    U.S.A, 9'
    Animation & Stop Motion Special Award Finalist
    animation-amp-amp-stop-motion-special-award-finalist
  • Zoel Aeschbacher
    Switzerland, 16'
    Best Short Film Finalist
    best-short-film-finalist
  • Luis Tinoco
    Spain, 15'
    Stile libero
    stile-libero
  • Carlota Pereda
    España, 14'
    Best Short Film Finalist, Profondo Skepto
    best-short-film-finalist
    profondo-skepto
  • Lorenz Wunderle
    Switzerland, 10'
    Animation & Stop Motion Special Award Finalist, Skeptyricon
    animation-amp-amp-stop-motion-special-award-finalist
    skeptyricon
  • Angelo Calarco
    United Kingdom, 13'
    Stile libero
    stile-libero
  • Carlos Fàbrega
    Spain, 6'
    Best Short Film Finalist
    best-short-film-finalist
  • Julio Ramos
    U.S.A, 14'
    Best Short Film Finalist
    best-short-film-finalist
  • Jánik Von Wilmsdorff
    Germany, 11'
    DocuShort
    docushort
  • Alexandra Rieser, Alina Fromm
    Austria, 6'
    Stile libero
    stile-libero
  • Florian Sailer
    Germany, 5'
    Stile libero
    stile-libero
  • JOACHIM SCHLOEMER
    Switzerland, 17'
    Best Short Film Finalist
    best-short-film-finalist
  • Jose L. Pareja
    Spain, 10'
    Stile libero
    stile-libero
  • Ali Asadollahi
    Iran, 14'
    Best Short Film Finalist
    best-short-film-finalist
  • Bonifacio Angius
    Italy, 20'
    Best Short Film Finalist
    best-short-film-finalist
  • Juan Francisco Viruega
    Spain, 17'
    Stile libero
    stile-libero
  • FERNANDO GONZÁLEZ GÓMEZ
    Spain, 19'
    Best Short Film Finalist
    best-short-film-finalist
  • Egg
    Martina Scarpelli
    France, Denmark, 12'
    Avant-garde & Experimental
    avant-garde-amp-amp-experimental
  • DARWIN SERINK
    U.S.A, 10'
    Best Short Film Finalist
    best-short-film-finalist
  • Wei Shen
    Peru, 6'
    Best Short Film Finalist
    best-short-film-finalist
  • David Muñoz Pantiga
    Spain, 9'
    Stile libero
    stile-libero
  • Dennis Stein-Schomburg, Jan Riesenbeck
    Germany, 7'
    Avant-garde & Experimental
    avant-garde-amp-amp-experimental
  • Ludovico Bossi
    Italy, 15'
    Stile libero
    stile-libero
  • Malte Stein
    Germany, 10'
    Skeptyricon
    skeptyricon
  • Teemu Niukkanen
    Finland, 17'
    Best Short Film Finalist, Skeptyricon
    best-short-film-finalist
    skeptyricon
  • Romeo Conte
    Italy, 15'
    Stile libero
    stile-libero
  • Shadi Adib
    Germany, 7'
    Skeptyricon
    skeptyricon
  • Salvatore Mereu
    Italy, 18'
    Stile libero
    stile-libero
  • Domenico De Orsi
    Italy, 20'
    Stile libero
    stile-libero
  • JEANNIE DONOHOE
    U.S.A, 15'
    Vincitori e Sconfitti
    vincitori-e-sconfitti
  • Giovanni Battista Origo
    Italy, 14'
    Best Short Film Finalist
    best-short-film-finalist
  • Joe Bastardi
    Italy, 5'
    Stile libero
    stile-libero
  • Giulio Tonincelli
    Italy, 17'
    DocuShort
    docushort
  • Ecole MOPA
    France, 6'
    Animation & Stop Motion Special Award Finalist, Human Nature
    animation-amp-amp-stop-motion-special-award-finalist
    human-nature
  • Vito Palmieri
    Italy, 15'
    Vincitori e Sconfitti
    vincitori-e-sconfitti
  • Lucia Bulgheroni
    United Kingdom, Italy, 8'
    Animation & Stop Motion Special Award Finalist
    animation-amp-amp-stop-motion-special-award-finalist
  • Astutillo Smeriglia
    Italy, 3'
    Skeptyricon
    skeptyricon
  • Peter Marcias
    Italia, 15'
  • Filippo Meneghetti
    Italy, France, 17'
    Profondo Skepto
    profondo-skepto
  • Chema García Ibarra
    Turkey, 14'
    Stile libero
    stile-libero
  • Salvatore Allocca
    Italy, 14'
    Stile libero
    stile-libero
  • Rubén Barbosa
    Spain, 20'
    Best Short Film Finalist
    best-short-film-finalist
  • Cecilia Albertini
    U.S.A, 13'
    Stile libero
    stile-libero
  • Patricia Wenger
    Switzerland, 6'
    Avant-garde & Experimental
    avant-garde-amp-amp-experimental
  • François Zaïdi
    France, 16'
    Stile libero
    stile-libero
  • Sean Meehan
    Canada, Australia, 14'
    Best Short Film Finalist
    best-short-film-finalist
  • Ivan Turković Krnjak
    Croatia, 14'
    Best Short Film Finalist
    best-short-film-finalist
  • Alessandra Pescetta
    Italy, 11'
    Avant-garde & Experimental
    avant-garde-amp-amp-experimental
  • Alejandro Damiani
    Uruguay, Mexico, 5'
    Skeptyricon
    skeptyricon
  • Alejandro Saevich
    Mexico, 12'
    Best Short Film Finalist
    best-short-film-finalist
  • João Valentim Rodrigues, Pedro Leite
    Portugal, 12'
    DocuShort
    docushort
  • Jonathan Lago Lago
    Italy, 15'
    Stile libero
    stile-libero
  • Barbara Vekarić
    CROATIA, 18'
    Best Short Film Finalist
    best-short-film-finalist
  • Mojtaba Mousavi
    Iran, 9'
    Animation & Stop Motion Special Award Finalist, Skeptyricon
    animation-amp-amp-stop-motion-special-award-finalist
    skeptyricon
  • Christian Kaufmann
    Germany, 5'
    Animation & Stop Motion Special Award Finalist
    animation-amp-amp-stop-motion-special-award-finalist
  • Giuseppe Carleo
    Italy, 15'
    Best Short Film Finalist
    best-short-film-finalist
  • Karolina Porcari
    Italy, 10'
    Stile libero
    stile-libero
  • Roberto CATANI
    Italy, France, 6'
    Animation & Stop Motion Special Award Finalist
    animation-amp-amp-stop-motion-special-award-finalist
  • Donovan Alonso Garcia
    Belgiu, France, 20'
    Skeptyricon
    skeptyricon
  • Eugenio Villani, Raffaele Palazzo
    Italy, 8'
    Stile libero
    stile-libero
  • Julien Menanteau
    France, 19'
    Vincitori e Sconfitti
    vincitori-e-sconfitti
  • Nicola Piovesan
    Estonia, 10'
    Animation & Stop Motion Special Award Finalist
    animation-amp-amp-stop-motion-special-award-finalist
  • Pilar Gutierrez Aguado
    Spain, 20'
    Stile libero
    stile-libero
  • Denis Dobrovoda
    United Kingdom, 14'
    Best Short Film Finalist
    best-short-film-finalist
  • Anna Spence
    U.S.A, 4'
    Avant-garde & Experimental
    avant-garde-amp-amp-experimental
  • Fabio Ortu
    Italy, 15'
    DocuShort
    docushort
  • Fabienne Giezendanner
    France, Switzerland, 13'
    Animation & Stop Motion Special Award Finalist
    animation-amp-amp-stop-motion-special-award-finalist
  • Lorena Costanzo, Virginia Rosati
    Italy, 15'
    Schools Special Award Finalist
    schools-special-award-finalist
  • Pierre-Louis Umdenstock
    France, 6'
    Stile libero
    stile-libero
  • Giacomo Piumatti
    Italy, 17'
    DocuShort
    docushort
  • Erica Scoggins
    U.S.A, 17'
    Profondo Skepto
    profondo-skepto
  • Fred Labeye, Fred De Loof
    Belgium, 18'
    Best Short Film Finalist, Skeptyricon
    best-short-film-finalist
    skeptyricon
  • Daniel Nogueira
    U.S.A, 13'
    Stile libero
    stile-libero
  • Saman Hosseinpuor
    Kurdistan, Iran, 4'
    Best Short Film Finalist
    best-short-film-finalist
  • Filip Filković Philatz
    France, Croatia, 20'
    Best Short Film Finalist, Human Nature
    best-short-film-finalist
    human-nature
  • Pierre Teulières
    France, 13'
    Profondo Skepto
    profondo-skepto
  • Antony Petrou
    United Kingdom, 15'
    Best Short Film Finalist
    best-short-film-finalist
  • Sebastiàn Nemo Arancibia
    Chile, 18'
    Best Short Film Finalist
    best-short-film-finalist
  • Alessandro Pani, Filippo Salaris
    Italy, 7'
    Schools Special Award Finalist
    schools-special-award-finalist
  • Takeshi KUSHIDA
    Japan, 10'
    Human Nature
    human-nature
  • Alana Hutton-shaw
    United Kingdom, 15'
    DocuShort, Human Nature
    docushort
    human-nature
  • Mina Kim Fitzpatrick
    U.S.A, 19'
    DocuShort
    docushort
  • Francesco Pirisi
    Italy, 5'
    Stile libero
    stile-libero